PREVIOUS NEXT
TCS PLACEMENT PAPERS
1. jake runs faster than paul.jake and paul each walk 24kms.the sum of the speeds is 7km/hr and the sum of the time taken by them is 14 hrs.then jake's speed is?
Asked In TCS
ANS:
question is complete..!!
sol: 24/7-j + 24/j =14
sol: 24/7-j + 24/j =14
24j + 24(7-j)/ (7-j)j
here j is jack speed n 7-j is paul
on solving we get a eqn
14j^2-98j+168=0
solving we get j=4 n 3
but jack is faster hence ans is 4 km/hr..!!
here j is jack speed n 7-j is paul
on solving we get a eqn
14j^2-98j+168=0
solving we get j=4 n 3
but jack is faster hence ans is 4 km/hr..!!
2. A cow & Horse are bought for Rs.200000. The cow is sold at a profit
of 20% and the Horse is sold at a loss of 10%. The overall gain is Rs.4000. The
cost price of the cow is :
a) 70000
b) 80000
c) 120000
d) 130000
Asked In IBPS
ANS:
let c.p of cow=x, therefore c.p of horse= 200000-x
acc to problem S.P of cow = 6x/5 nd S.P of horse=9(200000-x)/10
ass overall gain is 4000, therefore total S.P-total C.P=4000
{6x/5+9(200000-x)/10}-200000=4000 solving equation,
we get x=80000, therefore C.P of Cow= 80000(ans)
acc to problem S.P of cow = 6x/5 nd S.P of horse=9(200000-x)/10
ass overall gain is 4000, therefore total S.P-total C.P=4000
{6x/5+9(200000-x)/10}-200000=4000 solving equation,
we get x=80000, therefore C.P of Cow= 80000(ans)
3. If a lemon and an apple together cost Rs. 12.00, a tomato and a lemon cost Rs. 4.00 and an apple cost Rs.8.00 more than a tomato or a lemon then which of the following can be
Asked In TCS
ANS:
lemon+apple=12rs
tomato+lemon=4
then apple=8+t or 8+l
by solving we get
l+(8+l)=12
2l=4
l=2
so apple cost=8+2=10;
tomato+lemon=4
then apple=8+t or 8+l
by solving we get
l+(8+l)=12
2l=4
l=2
so apple cost=8+2=10;
4. George does 3/5 of a piece of work in 9
days. He then calls paul and they finish the work in 4 days. How long would
paul take to do the work by himself?
1. 28
2. 35
3. 30
4. 32
Asked In TCS
ANS:
30 days
gorge: does 3/5 th in 9 days (3/5 = 9 è3/45 =1/15)
in 1 day he can do 1/15
so in 4 days he can do =4/15
:. total work done by gorge =3/5+4/15=13/15
work left= 1-13/15=2/15
which is done by paul in 4 days so paul can do 2/15*4 in 1 day=1/30
:. paul will take 30 days to do the job himself
gorge: does 3/5 th in 9 days (3/5 = 9 è3/45 =1/15)
in 1 day he can do 1/15
so in 4 days he can do =4/15
:. total work done by gorge =3/5+4/15=13/15
work left= 1-13/15=2/15
which is done by paul in 4 days so paul can do 2/15*4 in 1 day=1/30
:. paul will take 30 days to do the job himself
5. Which of the following numbers must be added to 5678 to give a reminder 35 when divided by 460?
Asked In TCS
ANS:
ans is 797,
If you need of remainder 35, while dividing a number by 460. The Unit place of that number must be 5. So 5678+797= 6475
6475/460 gives reminder 35
If you need of remainder 35, while dividing a number by 460. The Unit place of that number must be 5. So 5678+797= 6475
6475/460 gives reminder 35
6. Two identical circles intersect so that their centers , and their point of which they intersect , form a square of 1cm. Find the area of the portion which is common to the two circles.
Asked In TCS
ANS:
So, the side of the square is 1, which means the radius of
each circle is also 1.
Area of squares = 1
Area of two circles not included in the square = 3(pi)/2
Area of oval overlap region of circles = [(pi)/2] - 1
Area of entire diagram = 3(pi)/2 + 1
Area of squares = 1
Area of two circles not included in the square = 3(pi)/2
Area of oval overlap region of circles = [(pi)/2] - 1
Area of entire diagram = 3(pi)/2 + 1
suppose center
of two circle is o and p.and two circle intersect points are a and b.so area of
square oapb is=1 cm^2.Now area of triangle oab=triangle bpa=1/2*oapb.So area of
triangle oab=1/2 cm^2.And area of arc oab=1/4*area of circle with center o.Area
of circle with center o is=pi*1*1=pi.so area of arc oab=pi/4.so area between
arc and triangle is=(pi/4)-(1/2).So another circle calculation is same.so total
intersected area=2*(pi/4-1/2)=(pi/2)-1
7. What
is the distance in cm between two parallel cords of length 32cm and 24cm in a
circle of radius 20 cm?
1. 4 or 28
2. 2 or 14
3. 1 or 7
4. 3 or 21
Asked In TCS
ANS:
1. 4 or 28
let the perpendicular distance of the chords from the center be x & y
respectvly
x^2 + 16^2 = 20^2 => x = 12
y^2 + 12^2 = 20^2 => y = 16
as, chords are parallel, they can same or opposite sides from centre
distance = 16+12= 28cm or 16-12=4cm
8. A semicircle is drawn with AB as its diameter. From C, a point on AB, a line perpendicular to AB is drawn, meeting the circumference of the semicircle at D. Given that AC=2cm and CD=6cm, the area of the semicircle in square cm will be ?
Asked In TCS
ANS
let O be center
of circle and radius be x.
C can be anywhere on AB.Let us suppose that C is somewhere between A and O.
AC=2cm....so CO=(x-2)
DO=x,CD=6cm
CDO form a right angled triangle with right angle at C.
Using Pythagoras theorem,
x^2=6^2+(x-2)^2
4x=40
x=10cm
area=[pi(x)^2]/2
area=50pi
C can be anywhere on AB.Let us suppose that C is somewhere between A and O.
AC=2cm....so CO=(x-2)
DO=x,CD=6cm
CDO form a right angled triangle with right angle at C.
Using Pythagoras theorem,
x^2=6^2+(x-2)^2
4x=40
x=10cm
area=[pi(x)^2]/2
area=50pi
9. Two full tanks one shaped like the cylinder and the other like a cone contain liquid fuel the cylindrical tank held 500 lts more then the conolical tank After 200 lts of fuel is pumped out from each tank the cylindrical tank now contains twice the amount of fuel in the canonical tank How many lts of fuel did the cylindrical tank have when it was full?
Asked In TCS
ANS;
consider the
colonical tank contains x lts
cylindrical tank then contains x+500 lts
after pumping of 200 lts from each tank..... now the tanks cntain x-200 lts & x+300 lts
x+300=2(x-200)
x=700 lts
originally cylindrical tank contains x+500 lts
therefore ans is 700+500= 1200 lts
cylindrical tank then contains x+500 lts
after pumping of 200 lts from each tank..... now the tanks cntain x-200 lts & x+300 lts
x+300=2(x-200)
x=700 lts
originally cylindrical tank contains x+500 lts
therefore ans is 700+500= 1200 lts
10. What is probability of 53 Sundays in a
leap year?
ANS:
2/7 or 0.2857
is the probability of 53 Sundays in a leap year.
Leap year consist of 366 days.
On that we have, 52 weeks and 2 days.
That 2 days may be
Sun,Mon
Mon,Tue
Tue,Wed
Wed,Thu
Thu,Fri
Fri,Sat
Sat,Sun
We have 7 options.
Among that we have to choose only 2 options which has Sundays. (i.e, [Sun Mon] or [Sat Sun]
So that, the answer is 2/7 for having 53 Sundays.
Leap year consist of 366 days.
On that we have, 52 weeks and 2 days.
That 2 days may be
Sun,Mon
Mon,Tue
Tue,Wed
Wed,Thu
Thu,Fri
Fri,Sat
Sat,Sun
We have 7 options.
Among that we have to choose only 2 options which has Sundays. (i.e, [Sun Mon] or [Sat Sun]
So that, the answer is 2/7 for having 53 Sundays.
11. the value of a scooter depreciates in
such a way that at the end of each year, is ¾ of its value at the beginning of
same year. If the initial value of the scooter is rs40,000. What is the value
at the end of 3yrs?
a)rs23125 b)rs19000 c)13435 d)16875
Asked In TCS
ANS:
As, it is given
that , the cost becomes 3/4 at the end of year.
so, after 3 years ,the price of Scooter=40000*3/4*3/4*3/4= Rs.16875
so, after 3 years ,the price of Scooter=40000*3/4*3/4*3/4= Rs.16875
(OR)
Initial amount=rs.40000
at 1st yr=40000*3/4=30000
2nd yr=30000*3/4=22500
end of 3rd yr=22500*3/4=16875.
Ans=16875
Initial amount=rs.40000
at 1st yr=40000*3/4=30000
2nd yr=30000*3/4=22500
end of 3rd yr=22500*3/4=16875.
Ans=16875
12. raj earns 25% on an investment but loses 10% on another investment.if the ratio of the two investment is 3:5.what is the gain or loss on two investments taken together?
Asked In Interview
ANS:
d qstn shd b
25% and 10%
taking the 2 investments to be 3x and 5x
total income of raj = (3x)*1.25+(5x)*0.9 = 8.25
therefore gain%=0.25/8*100=3.125%
taking the 2 investments to be 3x and 5x
total income of raj = (3x)*1.25+(5x)*0.9 = 8.25
therefore gain%=0.25/8*100=3.125%
(OR)
gain=25% and
loss=10%
two investments are 3:5
total incom=3*125/100+5*90/100=8.25
gain%=0.25/8.25=0.3030*100=3.03
3.03%
two investments are 3:5
total incom=3*125/100+5*90/100=8.25
gain%=0.25/8.25=0.3030*100=3.03
3.03%
13. A man goes upstream for a distance of 10
kms in 5 hours. Another man goes downstream for the same distance of 10kms in 3
houes. what is the difference of the speeds of the two men if the river speed
is 0.5 Kms. (Round the answer to two decimals).)
Options:
A. 2.45
B. 1.56
C. 2.3
D. 1.33
Asked In TCS
ANS:
speed for 1st
person=2 m/s ,speed for 2nd person=3.33 m/s.for upstream=2+0.5=2.5
for downstream=3.33+0.5=3.83.then diff=3.83-2.5=1.33
so ans=1.33
for downstream=3.33+0.5=3.83.then diff=3.83-2.5=1.33
so ans=1.33
14. raj drives slowly along the perimeter of a rectangular park at 24kmph and completes one full round in 4mins. The ratio of length is to breadth is 3:2. What are its dimensions?
Asked In TCS
ANS:
length=3x ;
breadth=2x
total distance = perimeter =2(3x+2x)
distance=10x ; distance= speed * time = 24 * 4/60(since time is in minute)
distance=10x=1.6;
x=.16
length=3x=.48;
breadth=2x=.32
total distance = perimeter =2(3x+2x)
distance=10x ; distance= speed * time = 24 * 4/60(since time is in minute)
distance=10x=1.6;
x=.16
length=3x=.48;
breadth=2x=.32
480m*320m
15. a and b starts from their house at 10am. they travek from their house on MG road at 20kmph and 40kmph. they meet at T junction at 12:00 pm B reaches the T junction earlier and turns right .Both of them continue travelling till 2:00pm what is distance between a& b at 2:00pm?
Asked In TCS
ANS:
a reaches the junction at 12 after travelling 40 km
but b reaches junction at 11 after travelling 40 km.
at 2 am. a will travel 40 km from junction
at 2 am. b will travel for 3 hrs that is 120 km from junction so it travel 10 km.
distance between them is 120 +40=160 km
PREVIOUS NEXT
but b reaches junction at 11 after travelling 40 km.
at 2 am. a will travel 40 km from junction
at 2 am. b will travel for 3 hrs that is 120 km from junction so it travel 10 km.
distance between them is 120 +40=160 km
PREVIOUS NEXT
plese send me complete question paper of tcs along with solutions to my mail id roopa.onlines@gmail.com as soon as possible plzzzzzzz
ReplyDeletethanks for commenting...we sent to you..plzz check ur mail..
DeleteSir plz send me too ...My mail id is gayathrirajaratnam@gmail.com.
DeleteThanks in advance
sir plz mail me too.. my email id is natashasharma04@gmail.com
Deletemyjobsrecommendation@gmail.com
Deletestephxie@hotmail.com plz send the mail to me thanks :)
Deleteplz also send me the solved TCS question papers...plz..my mail id is kartik.mishra.13cs@gmail.com
DeletePlease send me also
Deleteakhilshibu.mec@gmail.com ....thanks!
plz send to this mail ID Tooooo gurajada.vardhan@gmail.com
DeletePls send to my mail id also
DeleteThank you Sir/Mam for giving important questions for preparing for exam it is very helpful will you please able to send me the remaining questions
Deletesir please send me complete solution to my mail id dhandhukiyadilip91@gmail.com
DeleteSir plese send me complete question paper of tcs along with solutions to my mail id ainbabu3@gmail.com
DeleteSir please send me complete question paper with solution at my email id arunanand371@gmail.com
DeletePlz furnish me with the previous solved sample TCS question papers..
ReplyDeleteMail id jaishreeice @gmail.com
kishor1991k@gmail.com
Deletesend me also.
Please send me also
Deletegroevro@gmail.com.....thanks!
plse send me also
Deletearavinthsuku@gmail.com...
Sir plz send me also previous solved paper
Deletetasmiayajittikar@gmil.com
sir plz send me also
Deletesinghshashanki@yahoo.com
sir plz send me also
Deletesinghshashanki@yahoo.com
And plz even attach d complete question paper of TCS with solutions to ma mail id., awaiting for your kind response @ d earliest.
ReplyDeleteThanks in advance
jaishree
If u have tcs Ques bank plz send me...my id is gayathrirajaratnam@gmail.com
Deleteplese send me complete question paper of tcs along with solutions to my mail id javeed_333@yahoo.com
ReplyDeleteas soon as possible plzzzzzzz
Please send to me
ReplyDeleteragavichari@yahoo.com
sir please send me the answers to sudhindra.tegulla@gmail.com
ReplyDeletePLS send the whole paper wid solution. deepikagirdher94@gmail.com
ReplyDeletesir please send me the answers to mridul_147@yahoo.com
ReplyDeletehai sreeja ....I sent to you
please send me the answers to maruthi1209@gmail.com
ReplyDeletethanks in advance...
Please send me complete question paper of tcs along with solutions to my mail id
ReplyDelete" lekshmileks1902@gmail.com "...
please send me complete question paper of tcs along with solutions to my mail id -
ReplyDeletepressi.lakshmi@gmail.com
Please send me complete tcs question paper with solutions to my mail id shirinashraf101@gmail.com
ReplyDeletesir plz send me the full solution
ReplyDeletealqama007@gmail.com
pls send me too sir praveen4.gs@gmail.com
ReplyDeletesir please send me complete question paper to mail rakshith689@gmail.com its urgent
ReplyDeleteplzz send me complete que paper...
ReplyDeletePlz send me with the previous solved sample TCS question papers to my mail id:
ReplyDeletebeinnovative55@gmail.com
Thank you.
can you pls send me complete question paper and previous years too.i am having tcs drive tomorrow.
ReplyDeletegeetanjali.pandey01@gmail.com
plese send me complete question paper of tcs along with solutions to my mail id
ReplyDeleteamoldeshmukh055@gmail.com
as soon as possible plzzzzzzz
can you pls send me complete question paper and previous years too.i am having tcs drive tomorrow.
ReplyDeleteroshanantopaul@gmail.com
thank u.
can you pls send me complete question paper and previous years too.i am having tcs drive tomorrow.
ReplyDeleteroshanantopaul@gmail.com
thank u.
can you plz send me complete question paper along with previous years too ..
ReplyDeletemeghna11092@gmail.com
Please send me complete question paper of tcs along with the solutions to my mail id riya01336@gmail.com as soon as possible plzzz
ReplyDeleteplzz send me TCS question papers with solutions....@ kartik.mishra.13cs@gmail.com
ReplyDeleteCould you please mail me the complete solved tcs paper?
ReplyDeleteMy id is kanwarsurabhi@gmail.com
sir could u please send me complete question paper to mail mrunalupadhye04@gmail.com asap
ReplyDeleteis this the same question pattern remains when TCS visits the two different college with difference of week.next its going to SGGs . aftr that coming to our college.please provide if possible to get the patterns of question. ID sanketkulkarni.kulkarni@gmail.com
ReplyDeletePlease send me complete question paper of tcs along with the solutions to my mail id ragu303030@gmail.com as soon as possible plzzz
ReplyDeletesend me the complete question paper of tcs with solutions please..
ReplyDeletemy mail id-sandhiya95.ece@gmail.com
please send me too.. at least past 3 years if you have it..
ReplyDeletenikunjakanaiky@gmail.com
sir please send me the complete set of questions along with their solutions. My email-id is : adikr001@gmail.com.
ReplyDeleteThanks in advance.
please send me too with the solutions. mail id is cmadhurima18@gmail.com
ReplyDeleteplease send email writing examples of tcs my mail id
ReplyDeletethupakulavaasu@gmail.com
Plz send me with the previous solved sample TCS question papers to my mail id:
ReplyDeletesmilamathew@gmail.com
Thank you.
sir plz send previous solved TCS question papers to my email id: akurathimani@gmail.com
ReplyDeleteplz send me previous year TCS question paper with solution to my email id: rima.kanungo10@gmail.com
ReplyDeleteanswer to question 14 is wrong.
ReplyDeleteIts 2.3
Plz send to thomasnt13@gmail.com
ReplyDeletePls send me question paper with solutions sir,
ReplyDeleteMy mail id is agngoutham@gmail.com
Hai sir please send me questions with answers, my mail id vickyrr112@gmail.com
ReplyDeletePlease send me full TCS question paper with solutions,
ReplyDeleteMy mail id- shrm.dmpl08@gmail.com
Pls send me question paper with solution and any other question type and information which is useful for TCS exam.
ReplyDeleteThanks in Advance
My mail id- kiyasharma25nk@gmail.com
here it is just 15/30 questions..........sir can you please mail me the complete answer list ASAP, Please........my mail ID annany.bansal@gmail.com
ReplyDeletehere it is just 15/30 questions..........sir can you please mail me the complete answer list ASAP, Please........my mail ID annany.bansal@gmail.com
ReplyDeleteplese send me complete question paper of tcs along with solutions to my mail id shilpa.chakraborty82@gmail.com as soon as possible plzzzzzzz
ReplyDeletepls send me me full TCS question paper with solutions, and send email writing examples of tcs to my mail id
ReplyDeletearavinthsuku@gmai.com
send mi all question paper with solution to my email_id...plz
ReplyDeletethe question and answer can you pls send me complete question paper and previous years too.i am having tcs drive tomorrow.
ReplyDeleteshivaa.ram25@gmail.com
thank u.
Please send me the full question paper with solutions to my email id
ReplyDeleteSir,
ReplyDeleteplese send me complete question paper of tcs along with solutions to my mail id anup19061986@gmail.com as soon as possible plzzzzzzz
please send temaining questions my mail id is nageswar1994@gmail.com
ReplyDeletesir this is very helpfull..plz send the remaining questions.. my email id is soumyassreenilayam@gmail.com
ReplyDeleteHi .. This is really Amazing work.
ReplyDeletePlease send me the remaining questions,which is a lot to me. divyatejay.123@gmail.com
Good work sir.Will you please send me the tcs previous question papers along with solution through my mail id:anamikaarjun07@gmail.com
ReplyDeletepls send me tcs solved questio and answers,
ReplyDeletepaavithrareddy.kuppani@gmail.com this is my mail id sir
Deletepaavithrareddy.kuppani@gmail.com this is my mail id sir
Deletepls send me tcs solved questio and answers,
ReplyDeletepls send me tcs solved questio and answers,
ReplyDeletepls send me tcs solved questio and answers,
ReplyDeletepls send me full TCS solved questio and answers
ReplyDeleteplease send me remaining solved answare 15-30. on my mail---
ReplyDeletesovancd@gmail.com
please send me tcs solved questions and answers on my mail id-chavala.bharathi123@gmail.com
ReplyDelete